گپ

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از Chat)
پرش به: ناوبری، جستجو

برای بحث و گفت‌وگوی زنده با دیگر کاربران فارسی‌زبان اوبونتو، می‌توانید از کانال گروه اوبونتو ایران با نشانی #ubuntu-ir روی کارساز گپ لیبرا چت استفاده کنید. این اتاق روی دو شیوه‌نامهٔ مختلف آی‌آرسی و ماتریکس وجود دارد.

آی‌آرسی

برای وصل شدن به این کانال روی IRC، می‌توانید از هر کارخواه موجود در مخازن استفاده کنید. گزینهٔ از پیش نصب شده در اوبونتو، تاندربرد موزیلا و گزینهٔ یکپارچه‌تر با میزکار اوبونتو، پولاری است. هم‌چنین می‌توانید از فهرست بالای همین صفحه، روی کانال IRC زده تا در محیط وب، به این کانال وصل شوید.

توجّه داشته باشید که در این حالت می‌توانید به صورت مهمان، یا با ایجاد حساب کاربری روی https://libera.chat با نام دلخواه خود، به کانال بپیوندید.

ماتریکس

ماتریکس شیوه‌نامهٔ جدیدتری است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت دایمی در گروه مانده و گفت‌وگوها را دنبال کنید. این شیوه‌نامه، دارای کارخواه‌های مناسب و مختلفی برای تلفن همراه و وب است. گزینهٔ میزکار از پیش نصب شده روی اوبونتو، تاندربرد‌ است.

برای وصل شدن به اتاق اوبونتو ایران باید حسابی روی هر ارایه‌دهندهٔ دلخواه خدمات ماتریکس ایجاد کرده و سپس به این اتاق بپوندید.