قوانین

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو


نکته: این صفحه پیشنهادی است برای ویرایش قوانین انجمن

برای مشاهده قوانین کنونی انجمن اینجا را ببینیدقوانین و خط مشیِ رفتاری در انجمن‌های فارسی اوبونتو

معرفی

انجمن‌های فارسی اوبونتو یک جامعه کاربری با محوریت موضوعات مرتبط با توزیع اوبونتو، سیستم‌عامل گنو/لینوکس، نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز و سایر موضوعات مرتبط است.

اهداف

هدف اصلی انجمن‌های فارسی اوبونتو

  • پرسش و پاسخ
  • آشنایی و افزایش سطح علمی و فنی کاربران فارسی‌ زبان


همه موضوعات در انجمن‌ها بصورت طبقه‌بندی شده ارائه شده و کاربران می‌توانند با رعایت قوانین، به بحث و تبادل نظر بپردازند.عضویت در انجمن‌های فارسی اوبونتو آزاد و رایگان است.

اگر با این شرایط موافقید، ثبت‌نام را ادامه داده و در غیر این‌صورت، بدون عضویت، از امکاناتِ در اختیار میهمانان انجمن به رایگان استفاده نمائید.

قوانین عمومی

شما توافق می‌کنید

۱. هیچ‌گونه ارسال کذب، افتراآمیز، ناصحیح، توهین آمیز، مبتذل، منافی ادب و عفت عمومی، منفور، آزار دهنده، موهن، کفرآمیز، جنسی، تهدید آمیز، آشکار کننده مسائل شخصی و خصوصی زندگی افراد و یا به نحوی مخالف قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران نخواهید داشت.

۲. هیچ‌گونه ارسال ناقض قوانین حق نشر و طبع (Copyright) بدون اجازه رسمی از صاحبان آن حق نخواهید داشت. ارسال مطالب از کتاب‌ها، سایت‌ها و سایر منابع تنها با رعایت حقوق مؤلف اولیه مجاز است و شما توافق می‌کنید که در صورت داشتن چنین ارسال‌هایی منبع را به‌صورت کامل ذکر نمائید. درصورتی‌که روش صحیح لینک دادن را نمی‌دانید، این راهنما http://wiki.ubuntu-ir.org/HowtoQuote را مطالعه نمائيد.

۳. هیچ‌گونه ارسال هرزنامه، انبوه‌ارسال، تبلیغات، نامه‌های زنجیروار، طرح و برنامه‌های شرکت‌های هرمی و درخواست‌های نامربوط و نامعقول، بصورت خصوصی یا عمومی نخواهید داشت.

۴. یک نام کاربری مناسب برای خود در نظر گرفته و جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، کلمه‌عبور حساب کاربریتان را در اختیار هیچ شخصی، حتا مدیران سایت، قرار نخواهید داد. همچنین شما توافق می‌کنید که هیچ‌گاه و به هیچ عنوان از نام کاربری شخص دیگری استفاده ننمائید. توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از به سرقت رفتن حساب کاربری خود، یک کلمه عبور پیچیده انتخاب نمائید.

۵. تا جای ممکن سوالات خود را در انجمن‌ها مطرح خواهید نمود و از ارسال سوالات بصورت پیغام خصوصی برای ناظرین خودداری می‌کنید تا برای دیگران نیز سودمند باشد.

۶. برای ارسال‌هایتان عناوین متناسب انتخاب نمائید. به عنوان مثال «فقط شبکه» یا «مشکل پشت مشکل» عناوین نامناسب و «به اشتراک گذاری اینترنت در اوبونتو» در صورتی که متن سوال نیز در همین مورد باشد یک عنوان مناسب است. در هنگام ایجاد ارسال جدید به این نکته توجه کنید تا ارسال شما بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

۷. پرسشتان را در انجمن مناسب طرح نمائید. کاربران بسته به توانایی و علاقهٔ خود سوالات طرح شده در انجمن‌های خاصی را مطالعه می‌کنند. ارسالِ صحیح در انجمنِ مناسب، شما را سریع‌تر به پاسخ خواهد رساند.

۸. از ارسال چندین پرسش در یک عنوان پرهیز نموده و برای پرسش‌های متنوع خود ارسال‌های جداگانه در انجمن‌های جداگانه داشته باشید.

۹. از ارسال یک پرسش مشابه در چندین انجمن پرهیز نموده و تا زمان دریافت پاسخ صبور باشید.

۱۰. اگر پاسخ پرسشی را نمی‌دانید و یا راه‌حلی برای آن ندارید، از ارسال مطالب حاشیه‌ای که باعث شلوغی بحث شود خودداری نمائید. بدیهی است، ناظران انجمن حق تمیزکاری و حذف مطالب حاشیه‌ای را خواهند داشت.

۱۱. درصورت مشاهده هرگونه تخطی از قوانین و یا مشاهده رفتار یا ارسال‌های آزاردهنده به جای برخورد شخصی با فرد خاطی، ناظران و مدیران انجمن را مطلع سازید.

۱۲. زبان اصلی انجمن فارسی است. تا حد امکان سوالات خود را با حروف فارسی طرح نموده و از ارسالهای با حروف لاتین شدیداً پرهیز کنید. ضمنا جهت تبدیل متون پینگلیش یا فارسی‌نویسی می‌توانید از سرویس سایت‌های http://www.google.com/transliterate و یا http://www.behnevis.com استفاده نمائید.

۱۳. در مقابل هرگونه ضرر و زیان به مدیران انجمن، کارمندان آن و یا وب سایتهای مرتبط با‌ آن مقاومت نموده و موارد را گزارش نمائید. ضمناً حق فاش و آشکارسازی هویت و اطلاعاتی که از شما در این انجمن جمع‌آوری شده در زمان وقوع شکایت‌های قانونی علیه انجمن برای صاحبان آن محفوظ است.


۱۴. پس از ثبت نام و ورود به انجمن شما قادر خواهید بود که اطلاعات دقیق و جزئی‌تری در پروفایل خود درج نمائید. این، نشانه مسئولیت و حسن برخورد اجتماعی شماست که اطلاعات تمیز و دقیقی در پروفایل خود درج نمائید. این حق برای مدیران سایت محفوظ است که بدون و یا با اطلاع قبلی اطلاعات وارد شده در پروفایل کاربری که از نظر ایشان ناصحیح و یا رکیک و مبتذل باشد را حذف نمایند.

۱۵. کلیه قوانین عمومی فوق شامل پروفایل‌ها، تصویرهای ارسالی یا امضای کاربران سایت نیز می‌شود.


نکته: در صورت عدم رعایت هر کدام از قوانینِ عمومیِ فوق، حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش ارسال شما برای مدیران و ناظران انجمنها محفوظ است!

اخطارها و الزامات

انجمن‌های فارسی اوبونتو از پذیرش

۱. فعالیتی که به هر شکل موجب تهدید، تحقیر و توهین‌های نژادی/قومی، عقیدتی، اجتماعی، سیاسی، جنسی و... شود معذور است و چنین رفتارهایی را غیرقابل تحمل دانسته، با کاربر خاطی برخورد کرده و در صورت لزوم دسترسی وی به انجمن‌ها را محدود یا مسدود خواهد نمود.

۲. عنوان تبلیغاتی معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش ارسال‌هایی که این موضوع در آنها رعایت نشده باشد را بدون اطلاع به نویسنده برای خود محفوظ می‌داند. این بند شامل پروفایل‌ها، تصویر یا امضای انجمن کاربران نیز می‌شود.

۳. عنوانی که به نحوی قوانین حقوق مؤلفین و مصنفین (کُپی‌رایت) را زیر پا بگذارد معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش ارسال‌هایی که این موضوع در آنها رعایت نشده باشد را برای خود محفوظ می‌داند. از مواردی که در شمول این بند قرار گیرند می‌توان به بکارگیری warez، توصیه به استفاده از crackها، مباحث مربوط به crack، خرابکاری و نفوذ، تبلیغ یا انتشار غیر قانونی نرم‌افزار، کتب، تولید Spam (هرزنامه) و موارد مشابه اشاره نمود.

۴. عنوان و بحث سیاسی/اجتماعی/فرهنگی/مذهبی/عقیدتی و سایر مواردی که احساس شود به نحوی منجر به مسدود شدن سایت خواهد گردید، معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش چنین ارسال‌هایی را برای خود محفوظ می‌داند.

۵. عنوانی که به هر نحوی کاربران را به استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد مایل نماید معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش چنین ارسال‌هایی را برای خود محفوظ می‌داند. مسلما انواع مقایسه بین نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد شامل این بند نمی‌شود.

۶. عنوانی که به نحوی در مورد روشهای عبور از فیلترینگِ اعمال شده توسط شرکت مخابرات جمهوری اسلامی ایران صحبت نموده و یا ارائه راه‌حل و نرم‌افزار نماید معذور است.

۷. کاربران ماجراجو، بی‌مسئولیت، بی‌ادب، پرحاشیه، تحریک‌آمیز و گستاخ معذور است. بدون حاشیه، پاسخ‌های همسو و در مورد عنوانِ پرسش یا بحث داشته باشید.

نکته: در کلیه موارد فوق انجمنهای فارسی اوبونتو حق حذف، قفل یا ویرایش ارسال‌ها و همچنین در صورت تکرار، محدود یا مسدود نمودنِ دسترسیِ کاربرانِ خاطی را برای خود محفوظ دانسته و برای انجام امور مدیریتی ملزم به ارائه درخواست یا توضیح به کاربران نیست.

رفع مسئولیت

به یاد داشته باشید

۱. تایید اعتبار ارسال‌ها از طرف اعضاء و مدیران این انجمن ناممکن است.

۲. ما همیشه ارسال‌ها را بررسی نمی‌کنیم و مسئولیت محتوای ارسال‌ها بر عهده صاحبان انجمن نخواهد بود.

۴. ما هیچ‌گونه تضمینی در قبال دقیق، کامل، جامع و یا مفید بودن اطلاعاتی که در ارسال‌ها وجود دارند، نمی‌دهیم.

۵. ارسال‌های انجمن‌ها تنها نشانگر دیدگاه نویسنده است و ممکن است با دیدگاه‌های سایر اعضاء و مدیران انجمن متفاوت باشد. لطفاً به محض مشاهده هرگونه ارسال مغایر با قوانین، مدیران و یا ناظران انجمن را آگاه کنید.

۶. شما تنها در قبال ارسال‌های خود مسئول و پاسخگو خواهید بود.

۷. نرم‌افزار انجمن‌های ما یک کوکی (یک فایل متنی شامل اطلاعات کاربری مثل نام‌کاربری و کلمه عبور) در حافظه جانبی مرورگر اینترنتی کامپیوتر شما قرار می‌دهد. این کار تنها جهت وارد و یا خارج شدن از انجمن صورت می‌گیرد. این نرم‌افزار اطلاعات دیگری جمع آوری و یا به کامپیوتر شما ارسال نمی‌کند.

۸. با هر ارسال در انجمن، آدرس IP شما ثبت شده و در صورت لزوم، دسترسی شما مسدود شده و یا با سرویس‌دهنده اینترنت شما تماس گرفته خواهد شد. این کار تنها در صورت تخطی فاحش از قوانین سایت صورت خواهد گرفت.

۹. روند قفل، انتقال یا ویرایش ارسال‌های مغایر با قوانین سایت، یک روند دستی است که توسط مدیران و یا ناظران سایت در یک زمان معقول انجام خواهد شد.

۱۰. مدیران و ناظران دسترسی‌های لازم جهت حذف، قفل، انتقال یا ویرایش ارسال‌ها و یا محدود و مسدود نمودن دسترسی کاربران خاطی را دارند و برای انجام امور مدیریتی ملزم به ارائه درخواست یا توضیح به کاربران نیستند.

پانوشت‌ها

پ.ن.۱. همه اعضای انجمن‌ها در زمان ثبت نام این قوانین را مطالعه کرده و پذیرفته اند. این نسخه از قوانین، صرفاً جهت مرور و یادآوری و اطلاع کاربران میهمان اینجا قرار گرفته است.

پ.ن.۲. این ارسال قفل شده است. برای بحث و تبادل نظر در مورد این قوانین یک ارسال جداگانه باز نمایید.

پ.ن.۳. این قوانین با مجوز CC BY-NC-SA منتشر شده و استفاده از آن با رعایت این مجوز آزاد است. همچنین خوب است در صورت استفاده به ما اعتبار دهید.