پشتیبانی طولانی مدّت

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از LTS)
پرش به: ناوبری، جستجو

پشتیبانی طولانی مدّت (در انگلیسی LTS مخفّف عبارت Long Term Support) گونه‌ای از پشتیبانی است که در مدّت زمان نسبتاً طولانی نرم‌افزاری را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد.

طعم‌های مختلف توزیع گنو/لینوکس اوبونتو که هر ۶ ماه منتشر می‌شوند، در حالت عادی دارای ۹ ماه پشتیبانی بوده و به‌روز رسانی امنیتی می‌شوند. نگارش‌های LTS که هر دو‌سال یک بار منتشر می‌شود، دارای ۵ سال پشتیبانی بوده و می‌توان آن را برای این مدّت بدون ارتقا به نگارش جدید، با امنیت کامل استفاده نمود. البته LTS ممکن‌است برای تمام طعم‌های اوبونتو به‌کار نرود.

نمودار انتشار نگارش‌های اوبونتو


جزئیات

پیش از انتشار هر نگارش LTS، توسعه‌دهندگان برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌دهند که ازجملهٔ آن‌ها می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

  • تصمیم می‌گیرند که کدام نگارش نرم‌افزارها در آن نگارش از توزیع قرار بگیرد.
  • تا جایی که امکان دارد، از تغییرهای ساختاری دوری می‌کنند. به عنوان نمونه، تغییر در کتاب‌خانه‌های پیش‌گزیده و حذف آن‌ها یا تغییرات لایه‌ای سامانه مانند استفاده از یک سامانهٔ شروع یا پوستهٔ متفاوت، انتخاب خوبی برای انتشار یک نگارش LTS نیست.

کاربرد

نگارش‌های LTS همان‌گونه که به دلیل دریافت به روزرسانی‌ها در طولانی مدّت برای کارسازها و رایانه‌هایی که قرار است بدون دخالت انسانی زیاد، فعّالیت کنند ایده‌آل است، به دلایل زیر برای استفادهٔ روزانه مناسب نیست:

  • به دلیل دارا بودن لینوکس قدیمی، پشتیبانی مناسبی از سخت‌افزارهای جدیدتر ندارد و ممکن است آن‌ها را نشناخته، یا نتواند از تمام توان آن‌ها استفاده کند.
  • به دلیل استفاده از نگارش‌های قدیمی نرم‌افزارهای کاربردی در ابتدای توزیع آن نگارش و قدیمی‌تر شدن آن‌ها در طول زمان، از ویژگی‌های جدید برخوردار نیست.
  • به دلیل استفاده از کتاب‌خانه‌های قدیمی، ممکن است نتواند نرم‌افزارهای جدیدتر را اجرا کرده، یا در اجرای آن‌ها با مشکل مواجه شود.

بنا به این دلایل، توصیه می‌شود کاربران عادی، همواره خود را با آخرین نگارش توزیع، به‌روز نگه دارند و عملیات ارتقا را هر شش ماه یک‌بار انجام دهند.