مارک شاتل‌ورث

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از Shuttleworth)
پرش به: ناوبری، جستجو

مارک ریچارد شاتل‌ورث (به انگلیسی Mark Richard Shuttleworth) متولد ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۳ در شهر ولکوم، توسعه‌دهندهٔ سابق توزیع گنو/لینوکس دبیان، مدیر توزیع گنو/لینوکس اوبونتو و بنیان‌گذار شرکت کنونیکال است. وی هم‌چنین نخستین گردشگر فضایی آفریقایی است که با هزینهٔ شخصی خود به مسافرت فضایی رفته است.

مارک شاتل‌ورثفعّالیت‌ها

علاقهٔ شاتل‌ورث به فن‌آوری‌های جدید و استعداد و مهارت وی به عنوان یک کارآفرین در بین فعّالین و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آزاد، از او شخصیتی کم‌نظیر ساخته‌است. این توانایی‌ها موجب شد تا در ۲۲ سالگی شرکتی تأسیس کند که تنها چهار سال بعد میلیون‌ها ارزش داشت و در ۲۶ سالگی یک میلیونر باشد. اما تنها این شاخص‌های مالی نیست که نقش او را در دنیای نرم‌افزار آزاد برجسته می‌کند.

بنیاد شاتلورث

او در سال ۲۰۰۱ مؤسسهٔ غیرانتفاعی خیریهٔ بنیاد شاتلورث را تأسیس کرد و از پیشگامان آمورش رایگان در مؤسسهٔ Freedom Toaster در آفریقای جنوبی بود. او با ایجاد این بنیاد تلاش کرد تا به بهبود وضع آموزش در کشورهای در حال توسعه به ویژه در آفریقا کمک کند. در حقیقت اهداف او در این بنیاد، یکی از دلایلی بود که موجب شد لزوم وجود یک چارچوب آزاد نرم‌افزاری برای آموزش کودکان را احساس کند.

توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار آزاد

وی از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ توسعه‌دهندهٔ توزیع گنو/لینوکس دبیان و نگه‌دارندهٔ کارساز وب آپاچی بود. هم‌چنین مؤسسهٔ تأیید کلید عمومی Thawte را تأسیس کرد.

سفر فضایی

شاتل ورث در ۲۵ آوریل ۲۰۰۲ با هزینه ۲۰ میلیون دلار به همراه شاتل فصایی سایوز در طی ماموریت TM-۳۴ سفر فضایی خود را آغاز کرد که بعد از ۲ روز به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و در ۵ می ۲۰۰۲ هم به زمین بازگشت. او برای این سفر فضایی متحمل ۲۰ میلیون دلار شد که این مبلغ برابر درآمد ۱ سال او بود.

زمانی که او در سفر فضایی بود با رهبر انقلابی آفریقای جنوبی یعنی نلسون ماندلا و هم‌چنین یک دختر ۱۴ ساله اهل آفریقای جنوبی یه نام میشل فوستر با استفاده از کنفرانس رادیویی برای دقایقی مکالماتی داشت.

توزیع اوبونتو

شاتل‌ورث در سال ۲۰۰۴، با هدف کسترش نرم‌افزار آزاد و فراهم آوردن امکان استفادهٔ عموم مردم از مزیت‌های این نرم‌افزارها، به صرافت ایحاد توزیعی از سیستم‌عامل گنو/لینوکس که قابل نصب و استفاده برای همگان باشد افتاد و پروژهٔ اوبونتو را کلید زد. وی از ابتدا تا کنون تنها عضو ثابت شورای جوامع‌کاربری اوبونتو بوده که تنها مرجع تصمیم‌گیر در زمینهٔ روند توسعهٔ توزیع اوبونتو است.

شرکت کنونیکال

وی با هدف ایجاد پشتیبانی مالی برای توسعهٔ توزیع گنو/لینوکس مبتنی بر جامعهٔ کاربری اوبونتو، شرکتی را با نام کنونیکال ایجاد کرد که خدمات مبتنی بر اوبونتو ارائه کرده و از محلّ درآمدش به توسعهٔ اوبونتو کمک می‌کند.

استعفا از مدیریت کنونیکال

وی در سال ۲۰۱۰ با استعفا از شرکت کنونیکال، جای خود را به جین سیلبر داد تا بتواند با تمرکز بیش‌تری روی توسعهٔ اوبونتو فعّالیت کند.