یونیتی

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از Unity)
پرش به: ناوبری، جستجو

یونیتی (به انگلیسی: Unity) یک رابط پوسته برای میزکار گنوم است که توسّط اوبونتو برای این توزیع از گنو/لینوکس توسعه داده می‌شود. یونیتی برای نخستین بار در اوبونتو ۱۰.۱۰ نگارش نت‌بوک استفاده شد. این رابط کاربری برای استفاده بهینه از فضای صفحه‌ی نمایش به خصوص در نت‌بوک‌ها طرّاحی شده‌است. هدف اوبونتو از توسعه‌ی یونیتی، ایجاد یک محیط کاربرپسند بوده که بتواند کاربران خارج از دنیای گنو/لینوکس را نیز جذب این سیستم‌عامل نماید. در حال حاضر این پوسته منسوخ شده است

میزکار یونیتی در شکل پیش‌گزیدهدر ۵ آپریل ۲۰۱۷ مارک شاتل‌ورث اعلام کرد که اوبونتو دیگر روی توسعهٔ یونیتی کار نکرده و از پوستهٔ گنوم استفاده خواهد کرد. با این حال انشعاب‌هایی از پروژه همچنان در درسترس هستند.


سفارشی‌سازی

یکی از کمبودهای میزکار یونیتی، عدم امکان سفارشی‌سازی مناسب است. به این معنا که یک کاربر نمی‌تواند آن را چندان سفارشی و متفاوت کند و آن را براساس نیاز خود تغییر دهد. به عنوان مثال نمی‌تواند آگاه‌سازی‌ها (به انگلیسی: Notification) و موارد موجود در پنل بالا را با پنل سمت چپ ادغام کند و به پایین صفحه بیاورد یا یک پنل دیگر اضافه کند یا سایز پنل بالا را زیاد کند. دلیل اصلی این موضوع را باید در در دیدگاه و هدف توسعه‌دهندگان یونیتی جست که دسترس‌پذیری و راحتی در کار برای کاربر را بر فراهم آوردن محیطی حرفه‌ای با امکان دسترسی به تمامی قابلیت‌های ریز و درشت سیستم مقدم می‌دانند.

بخش‌ها

پوستهٔ یونیتی از یک نوار فهرست در بالا، یک اجراگر در لبهٔ صفحه و یک پس‌زمینه تشکیل شده است. دش بخش اصلی پوستهٔ یونیتی است که نخستین مورد در اجراگر بوده و به صورت پیش‌گزیده با زدن کلید سوپر اجرا می‌شود.

پیکربندی

ابزار مرسوم برای ایجاد تغییرات در پوسته‌ی یونیتی، ابزار دستکاری یونیتی است. تنظیمات پیش‌رفته‌تر را می‌توان با مدیر تنظیمات پیکربندی کامپیز انجام داد.